Tréning správneho dýchania s POWERBREATHE

27.01.2020

Všetko, čo potrebujete vedieť o tréningu správneho dýchania. 

Športovec? Alergik?Fajčiar?

Všetci potrebujeme dýchať správne.

Medzi odborníkmi dnes už panuje všeobecná zhoda v tom, že záťaž dýchacieho systému môže byť počas športového výkonu dostatočná na to, aby došlo k únave či vyčerpaniu dýchacieho svalstva. Už iba 20 km na bicykli pretekárskom tempom značne unaví inšpiračný svalstvo, teda svaly používané pri nádychu. Výskumy preukázali, že tréning tohto svalstva prináša preukázateľné zníženie únavy dýchacieho aparátu a zároveň zvýšenie výkonu, napr. V cyklistickej časovke o neuveriteľných 4,6% (čo zodpovedá zlepšenie časov o cca 2-3 minúty a 40 km)! Už po iba šiestich týždňoch tréningu inšpiratívneho svalstva nastáva výrazné zlepšenie funkcie. Posilnenie dýchacieho aparátu pomocou POWERbreathe má za následok nielen zvýšenie respiračnej kapacity, ale aj urýchlenie regenerácie medzi jednotlivými úsekmi vysoko intenzívneho výkonu.

rýchlejšie odplavenie laktátu o 16%

V posledných rokoch sa v tejto oblasti udiala doslova menšie revolúcie. Kým ešte pred 15 rokmi bol tréning dýchacieho svalstva posudzovaný so značným skepticizmom ako niečo bizarného a vhodného len pre astmatikov, dnes je najväčšími kapacitami športovej medicíny považovaný za najrýchlejšiu cestu k zvýšeniu výkonnosti, istejšie než napr. Vysokohorský tréning. Áno, dýchacie svaly fungujú v skutočnosti rovnako ako ktorékoľvek iné a ak existuje nejaký slabý článok "reťaze", potom je to väčšinou práve tento.

zvýšenie sily a kapacity nádychu o viac,ako 30%

Čím rýchlejšie sa pohybujeme, tým rýchlejšie rastie aj potreba dopravovať pracujúcim svalom kyslík a odstraňovať oxid uhličitý. To vedie k zvýšeniu tepovej frekvencie a súčasne k zvýšenej záťaži pre dýchacie svaly, ktoré sa skôr či neskôr unaví a dôjde k ich vyčerpaniu. Rýchlosť ich únavy a vyčerpania ale môže byť výrazne ovplyvnená, ak tieto svaly dokážeme izolovane posilňovať. Pre tieto účely slúži jednoduchá pomôcka pre tréning nádychového (inšpiratívneho) svalstva - POWERbreathe®.

Prvé zlepšenie sa dostaví už po 6 týždňoch tréningu 2x denne  30 nádychov

Rad vedeckých štúdií dokazuje, že tréning s POWERbreathe® prináša:

  • zvýšenie sily dýchacieho svalstva o 31,2%
  • zvýšenie vytrvalosti dýchacieho svalstva o 27,8%
  • urýchlenie odplavovanie laktátu o 16%

  • zvýšenie výkonnosti o 1,5 - 4,6% aj u veľmi dobre trénovaných športovcov

  • Ako trénovať?
    • POWERbreathe však nie je určený len vrcholovým športovcom. Posilnenie dýchacích svalov pomôže aj ľuďom so sedavým zamestnaním a seniorom, ktorých pohybové možnosti sú obmedzené či chorým s astmou, CHOCHP, chronickou bronchitídou alebo dýchavičnosťou spôsobenú srdcovým ochorením.
    • Pokiaľ Vás bude trápiť choroba z prechladnutia - infekčné ochorenie horných dýchacích ciest, je vhodné tréning prerušiť kým príznaky neodznejú. Vedzte však, že ak tréning vynecháte na niekoľko týždňov či mesiacov, dýchacie svaly veľmi rýchlo opäť ochabnú. 
    • Jednoduchý prístroj, ktorý sa zmestí do ruky, funguje na princípe rezistenčného tréningu - teda dýchanie proti odporu. Tak ako v posilňovni zdvíhate činky a svaly prekonávajú ich hmotnosť, rovnako tak dýchanie s POWERbreathe spôsobuje posilnenie dýchacích svalov. Dvakrát denne tridsať nádychov (cca 5 minút) má za efekt posilnenie dýchacieho svalstva o 30 až 50% v priebehu niekoľkých týždňov. Potom je možné prejsť na tzv. Udržiavaciu tréning dýchaním obdeň alebo 3 x týždenne.